نمای سبز ساختمان

0

نمای سبز ساختمان

نمای سبز ساختمان در سانتیاگو

بزرگترین مشکل دمایی در سانتیاگو گرمای بیش از حد هواست که در اکتبر و مارس معمول می باشد. فرم بدنه طولانی ساختمان که رو به آفتاب شرقی دارد ، مشکل بزرگ گرم شدن فضاهای داخلی و خیرگی نور خورشید را به همراه دارد. علاوه بر این کارکنان و کامپیوترهای آنها نیز گرما تولید می­کند. استفاده مداوم از سیستم تهویه مصرف انرژی  و هزینه زیاد به همراه دارد.

نمای سبز

نمای سبز

برای مقابله با این مشکلات ، استراتژی طراحی بر استفاده از روش های طبیعی مثل کاشت گیاه در نمای ساختمان جهت سایه اندازی طراحی شد، بدین ترتیب سه استراتژی زیر مورد مطالعه قرار گرفت:

 

در پایان گزینه دوم انتخاب و اجرا گردید، این نمای سبز در فاصله­ی۱٫۴ متری از پوسته اصلی نما استقرار یافته است، بالاترین طبقات هم بوسیله یک کنسول فلزی ۴٫۵  متری که شبیه تاج بناست ، سایه اندازی می گردد.

برای کاهش اثر جزیره حرارتی ، بنا دارای ۲۹۰ متر مربع آبنما در طبقه همکف می باشد که با پرتاب آب و افزایش مقدار بخار آب در هوا، دمای محیط را کاهش دهد. درختانی نیز در مجاورت ساختمان کاشته شده اند تا بتوانند با سایه اندازی بر روی نما تا ارتفاع طبقه سوم و پیاده رو موجب کاهش دما شوند.

نمای سبز

نمای سبز

گیاهان در دیوار سبز از نوع بالارونده و خزان پذیر می باشند تا در فصول گرم دریافت انرژی خورشیدی را در داخل کاهش دهند و در فصول سرد با خزان برگ های خود اجازه ورود نور را به داخل ساختمان بدهند در ضمن با تغییر رنگ بر تغییر فصول تاکید نمایند. فاصله­ی در نظر گرفته شده بین دیوار سبز و پوسته خارجی بنا ، موجبات ایجاد یک دودکش گرمایی شده و کمک می کند گرما به بالا جریان درآید و از سطح ساختمان خارج شود.

با احتساب درختان روی زمین،ساختمان حدوداٌ ۲۷۳۵ متر مربع فضای سبز دارد که از میزان پوشش گیاهی افقی که در قطعه، پیش از این ساخت و ساز ها وجود داشت، بیشتر می باشد. به روایت دیگر،ساختمان تمام پوشش گیاهی که قبل از ساخت در سایت موجود بود را در خود دارد و مقداری هم بر آن افزوده است.

نمای سبز

نمای سبز

مقایسه مصرف انرژی

در سال۲۰۰۲ مطالعه­ای در مورد ۱۰ ساختمان بلند در شهر سانتیاگو بعمل آمد که نتیجه مطالعات نشان داد که نمای سبز ساختمان کانسرسیو ۶۰ درصد میزان تابش خورشید را کاهش داده و ۲۰ درصد از اتلاف انرژی جلوگیری نموده است.

در مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۷ و با مقایسه شارژهای ماهیانه و سالیانه پرداخت شده توسط ساکنین۱۰ ساختمان بلند،ساکنین کانسرسیو ۴۸ درصد کمتر انرژی مصرف نموده بودند و در مطالعه­ای دقیقتر بین طبقات کانسرسیو، نتایج نشان داد که در طبقات پوشیده شده با دیوار سبز ۳۵% کاهش مصرف انرژی وجود دارد که ۲۵ % ارزانتر از طبقاتی است که فاقد دیوار سبز می باشند.

برچسب ها
- - - - - -
به اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیوار سبز

دیوارهای سبز، دیوارهای اکسیژن ساز شهری   سبزینگی در ساختمان ها، راهی مناسب برای بهبود کیفیت زندگی در محیط های شهری است. در حال حاضر به دلیل وجود مشکلات...

دیدگاهها

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of